Petőfi Sándor életrajza

Petrovics Sándor, ismert nevén Petőfi Sándor magyar költő és forradalmár, a nemzet hőse, a magyar költészet egyik legismertebb alakja. A rövid élete során nagyjából ezer verset írt magyarul, amiből 850 maradt fenn az utókor számára. A legismertebb költeményeket számos más nyelvre is lefordították. Petőfi Sándor életrajza attól függetlenül hosszú, hogy viszonylag korán meghalt. 

Lássuk, hogy mit érdemes tudni róla!

Petőfi Sándor életrajza

Petőfi Sándor Kiskőrösön született 1823. január 1-jén. Édesapja Petrovics István mészárosember volt, felvidéki szlovák családból származott, ám ő magyarnak vallotta magát. Édesanyja Hrúz Mária, aki mielőtt férjhez ment, mosónőként és cselédként dolgozott Maglódon. Anyanyelve szlovák volt, magyarra csak akkor tért át, amikor összeházasodott Petrovics Istvánnal. Érdekesség, hogy halála után nem sokkal hunyt el fia is. 

Petőfi szülei valószínűleg Maglódon ismerkedtek össze, majd 1818-ban házasságot kötöttek. Mind a ketten evangélikusok voltak. Négy évet vártak, mire megérkezett Petőfi, aki december 31-ről virradó éjszakán született meg, éppen ezért nem tudni pontosan, hogy most akkor 1822-ben vagy 1823-ban látta meg a napvilágot. Kiskőrösön keresztelték meg 1-jén, így ehhez a naphoz kötik a születését is. Már akkor gyenge volt. Egyetlen öccse született 1825-ben. 

Petőfi Sándor tanulmányai

A költő nagyon elmés és makacs ember volt, ám jó szívvel áldotta meg a sors. Mivel édesapja szigorú volt, így édesanyja gyengéden bánt vele. Az apja próbálta a lehető legjobb iskoláztatást biztosítani a két fia számára. Petőfi kilenc iskolában tanult, már 5 évesen elkezdett iskolába járni. Járt többek között Kecskemétre, Félegyházára, valamint Szabadszállásra egyaránt. 1831-ben apja Sárszentlőrincre küldte, ahol két évet töltött el mint donatista tanuló. Nagy kedvvel tanították szépirodalomra, szerette az iskolát, boldog gyermekkora volt. 

Annak érdekében, hogy nyelvet tanuljon, Pestre ment, ahol 1933-ban beiratkozott az evangélikus német gimnáziumba. Itt már nem tanult annyira jól. Pesten fordult a színészkedés felé is, csak szünidőben ment haza egy kevés időre. 

Aszódon bejárt a színtársulathoz, színész akart lenni, ami miatt apja alaposan elverte. Itt ismerkedett meg első szerelmével, akihez szerelmes verset is írt. Emellett jó barátságot ápolt Neumann Károllyal, Dömök Elekkel, valamint Esztergályi Mihállyal. 1838-ban fejezte be az algimnáziumot, jól beszélt németül és latinul. Az év végi búcsúverset is rábízták, így az 54 hexameterből álló vár máig a költő legrégebbi ismert alkotása, amely a Búcsúzás 1838-ik évben címet kapta. 

Petőfi Sándor versei

Petőfi Sándor 18 évesen abbahagyta tehát a tanulmányait és színész lett, ekkor kezdett meg komolyabban foglalkozni a versírással is. 1844-től Pesten élt, majd két évvel később irodalmi társaságot szervezett. Fiatalsága ellenére már országosan ismertté vált. A “márciusi ifjak” egyik vezetőjeként volt ott az 1848-as forradalomnál is. 

Petőfi Sándor versei a magyar romantikába tartoznak, azonban számos egyéb témában is költött. Nála jelenet meg először ugyanis a családi líra, valamint a házastársi szerelem egyaránt. A 25 legismertebb versei között ott van a János Vitéz, A Tisza, Az Alföld, valamint a Szeptember végén is. 

Petőfi Sándor halála

A költő Bem 6000 fős seregéhez csatlakozott 1849-ben. Az egész napon át tartó küzdelem után azonban a magyarok vesztettek. A csata elején Petőfi Bem körül harcolt, viszont se lova, se fegyvere nem volt. A vezér délután elutasította és közölte vele, hogy hagyja el a csatateret. 

Később azonban több ponton is látták őt, hiszen folyamatosan a harcot figyelte és jegyzetelte le a történteket. Nem hagyta el a terepet. Gyalókay Lajos ügyvéd és honvédszázados volt az, aki utoljára látta őt. Közben természetesen több alkalommal harcolt, megsérült, majd pedig nyomtalanul eltűnt. Hozzá kapcsolódó földi maradványokat 1989-ben tártak fel, aki akár Petőfi Sándor is lehetett, de tulajdonképpen nincsen pontos információ arról, hogy mikor és hogyan hunyt el az egyik leghíresebb magyar költő.